Cel puțin dacă aș fi avut o condică de prezență ca dovadă a existenței mele sau o stație de autobuz în care să mă mai odihnesc nițel.

Fragment audio de 8 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.

Puteți regăsi această replică la minutul 00:23:42.309 în înregistrarea originală.

Contextul replicii

[...]

- După trecerea furtunii, fiecare a căutat să mai salveze ce se mai putea salva.

- Câțiva bărbați au intrat spre răcorire în apa rece. Câțiva au intrat în berea caldă...

- Iar eu, aruncându-mă cu un strigăt disperat în apa mării, am fost dus de valuri și purtat pe o insulă pustie.

- Bucuria mea de a fi scăpat cu viața a fost repede pierdută când mi-am dat seama de situația mea.

- Eram ud leoarcă, fără haine, fără mâncare și fără băutură. Urma să mor de foame sau să fiu sfâșiat de fiarele sălbatice.

- Gândiți-vă ce greu îmi era să supraviețuiesc fără lift defect, fără o ceartă la birou, fără un magazin cu inventar.

- Cel puțin dacă aș fi avut o condică de prezență ca dovadă a existenței mele sau o stație de autobuz în care să mă mai odihnesc nițel.

- Primul lucru la care m-am gândit a fost să-mi construiesc o locuință, repartizarea uneia fiind la fel de grea ca și pe continent...

- Drept care, din pietre și din lemne mi-am construit un adăpost care să mă ferească de atacul fiarelor sălbatice și al oamenilor civilizați.

- Era un adăpost extrem de simplu, dar important e că aveam unde să-mi pun capul.

- Deși, dacă stau să mă gândesc, nu ăsta era lucrul cel mai important.

- De pildă, am avut un prieten care, tot așa, susținea că important e să ai unde să-ți pui capul. Și el a avut: pe un butuc. Da, a fost decapitat. Mă rog, el a avut un avantaj că a fost rege. Ludovic sau... Stuart sau... în fine.

- Odată recepția locuinței făcută, am plecat să caut capre... și păsări spre a le crește pe lângă casă.

[...]

Citat aleatoriu