Al doilea autobuz nu știu când a venit, căci după încă o jumătate de oră de stat am luat-o pe jos.

Fragment audio de 6 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.

Puteți regăsi această replică la minutul 00:33:02.551 în înregistrarea originală.

Contextul replicii

[...]

- După ce am părăsit insula, l-am luat cu mine în York și am căutat să-l introduc în tainele civilizației.

- Astfel, plimbându-mă cu el prin oraș, i-am arătat blocurile, magazinele și pasajele moderne. Nu prea înțelegea cum de pot sta oamenii unii pe capul altora și nici de ce.

- După ce dădeau cu picioarele într-o ușă de fier, porneau să urce scările, mormăind printre dinți diverse aprecieri.

- Apoi i s-a făcut brusc foame și a cerut să mănânce. L-am invitat să luăm un autobuz spre a merge la un restaurant. El voia s-o ia pe jos, dar i-am explicat că autobuzul ne va duce la destinație în zece minute.

- După două ore a apărut în fine autobuzul a cărui caroserie se putea ghici sub trupurile diverșilor călători cocoțați pe el, pe lângă el, pe sub el.

- Vineri a comparat autobuzul cu o canoe plină ochi cu vânători, cu deosebirea că o canoe se deplasa ceva mai repede.

- Al doilea autobuz nu știu când a venit, căci după încă o jumătate de oră de stat am luat-o pe jos.

- I-am explicat lui Vineri că voi reclama imediat la dispecerat această situație singulară în cadrul transportului în comun.

- M-am apropiat de primul telefon public și am introdus o fisă în aparat. Acesta a primit-o scoțând un gâlgâit de recunoștință. Am zâmbit scurt către Vineri și am trecut la al doilea aparat. Ăsta nu vroia să primească. Era un telefon virtuos.

- Am mârâit ceva, dar ca Vineri să nu-și facă o impresie falsă despre virtuțile civilizației, am trecut la al patrulea aparat. Da, spun al patrulea, căci al treilea nu avea receptor.

- De fapt, ar fi trebuit să trec la al cincilea, căci al patrulea avea receptor, dar nu avea aparat. Al cincilea însă nu mai era.

- O clipă am fost tentat să cred că avusese loc o invazie a unor colegi de-ai lui Vineri.

- Am renunțat la reclamație, dovedind că pot fi și un om bun atunci când vreau.

[...]

Citat aleatoriu