- Maestre, mi-a plăcut foarte mult cum ați interpretat monologul. Mai știți și altele?
- Îhî, da, bineînțeles. Monologul lui Hamlet. E piesa mea de rezistență. L-am spus până acum de cel puțin de o sută de ori.
- O sută? Și când credeți c-o să-l știți?
Fragment audio de 23 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:40:19.865 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- De bună seamă, aș putea continua studiul meu, dar... Vă rog să mă iertați. Sună telefonul.
- Maestre, mi-a plăcut foarte mult cum ați interpretat monologul. Mai știți și altele? -Îhî, da, bineînțeles. Monologul lui Hamlet. E piesa mea de rezistență. L-am spus până acum de cel puțin de o sută de ori. -O sută? Și când credeți c-o să-l știți?
- Eu v-am citit piesa mea în cinci acte și până acum nu mi-ați spus nimic.
[...]