Doar dacă faceți o reclamație, mă rog, vin cu plăcere pe teren și constat care e situația.

Fragment audio de 7 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.

Puteți regăsi această replică la minutul 00:05:19.629 în înregistrarea originală.

Contextul replicii

[...]

- Și unde e acuma?

- Ultima declarație simplifică lucrurile. Voi scrie că în urma măsurilor luate cu operativitate, cetățeanul Panaitescu Gh. Ilarion...

- Asta-i tot. Gata. Sunt însă obligat să vă previn, cetățene Panaitescu Gh., G., mă rog, că altădată vom fi nevoiți să recurgem la măsuri mai severe, inclusiv la amenzi.

- Semnați vă rog aicea că ați luat cunoștință. Aici, aici, aici sus.

- Acum am și eu o pretenție.

- Păi da... asta nu intră în competența mea.

- Doar dacă faceți o reclamație, mă rog, vin cu plăcere pe teren și constat care e situația.

- Ce-ar fi viața noastră fără automobil? Zeul automobil. Oamenii l-au visat încă din antichitate, dovadă locuțiunea deus ex machina.

- Dacă descinzi dintr-o mașină, ești cineva.

- Automobilul a inspirat mulți scriitori și cineaști. Cu drepturile de autor încasate pe romane și scenarii de film s-au grăbit să-și cumpere mașini.

- Mașina ne umple existența, face parte din universul exterior și interior. E subiectul cel mai frecvent de conversație. E motiv de căsătorie și motiv de divorț.

- Mașina este de două feluri: mașina care merge și mașina care stă. Cea care stă se vinde. Când se vinde, iei pe ea un preț de nimic. Dacă aceeași mașină o cumperi, te costă ochii din cap.

- În ultimii ani, mașinile s-au înmulțit peste măsură. În curând se va ajunge ca fiecare mașină să fie prevăzută cu o mașină de rezervă și fiecare locuitor al planetei să aibă mașină personală.

[...]

Citat aleatoriu