Mașina este de două feluri: mașina care merge și mașina care stă. Cea care stă se vinde. Când se vinde, iei pe ea un preț de nimic. Dacă aceeași mașină o cumperi, te costă ochii din cap.
Fragment audio de 15 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:06:45.968 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- Păi da... asta nu intră în competența mea.
- Doar dacă faceți o reclamație, mă rog, vin cu plăcere pe teren și constat care e situația.
- Dacă descinzi dintr-o mașină, ești cineva.
- Mașina este de două feluri: mașina care merge și mașina care stă. Cea care stă se vinde. Când se vinde, iei pe ea un preț de nimic. Dacă aceeași mașină o cumperi, te costă ochii din cap.
- Cu mașina faci excursii la munte. Practic, poți să atingi orice cabană.
- În mașină dormi, în mașină mănânci, în mașină te uiți la televizor.
- Mașina este casa melcului. Dar câtă diferență de viteză și perfecțiune tehnică...
[...]