În ultimii ani, mașinile s-au înmulțit peste măsură. În curând se va ajunge ca fiecare mașină să fie prevăzută cu o mașină de rezervă și fiecare locuitor al planetei să aibă mașină personală.
Fragment audio de 13 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:07:01.312 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- Doar dacă faceți o reclamație, mă rog, vin cu plăcere pe teren și constat care e situația.
- Dacă descinzi dintr-o mașină, ești cineva.
- În ultimii ani, mașinile s-au înmulțit peste măsură. În curând se va ajunge ca fiecare mașină să fie prevăzută cu o mașină de rezervă și fiecare locuitor al planetei să aibă mașină personală.
- Cu mașina faci excursii la munte. Practic, poți să atingi orice cabană.
- În mașină dormi, în mașină mănânci, în mașină te uiți la televizor.
- Mașina este casa melcului. Dar câtă diferență de viteză și perfecțiune tehnică...
- Mașina este rodul științei și al tehnicii și al orgoliului uman.
[...]