Mașina are și ea aici o contribuție: poluează. Poluează orașele, șoselele, pădurile, malurile apelor. Când circulă, împânzește atmosfera cu gaze toxice.

Fragment audio de 13 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.

Puteți regăsi această replică la minutul 00:08:24.299 în înregistrarea originală.

Contextul replicii

[...]

- În mașină dormi, în mașină mănânci, în mașină te uiți la televizor.

- Sunt cunoscute până și cazuri de braconaj, când răufăcătorii, în loc de pușcă, au luat în bătaia farurilor iepuri, căprioare sau vulpi sau te miri ce.

- Mașina este casa melcului. Dar câtă diferență de viteză și perfecțiune tehnică...

- Mașina este rodul științei și al tehnicii și al orgoliului uman.

- Dintre cele mai recente științe apărute datorită automobilului este și cea cunoscută sub numele de ecologie.

- Ecologia studiază relațiile ce se stabilesc între om și natură. Aceste relații cordiale cândva s-au răcit în ultima vreme, ajungând în pragul rupturii.

- Mașina are și ea aici o contribuție: poluează. Poluează orașele, șoselele, pădurile, malurile apelor. Când circulă, împânzește atmosfera cu gaze toxice.

- Când se oprește, cântecul păsărilor piere. Atmosfera săturându-se cu sunetele radioului de la bord.

- Când pornește din nou, rămân în urmă mormane de cutii, de conserve goale, hârtii murdare, bălți de ulei, de anvelope, roase, de... te apucă groaza.

- Și omul... Omul de la volan nu e un om obișnuit, e un supraom. Câtă forță, câtă îndemânare, ce prestanță!

- Odată la volan, i se modifică comportamentul, i se modifică limbajul, i se modifică dioptriile prin care vede prin parbriz.

- De aceea, când depășește limitele legale, omul de la volan trebuie oprit cu legi scrise și nescrise, indiferent de capacitatea cilindrică și de tipul lui.

- Încheiam studiul meu precedent spunându-vă că sună telefonul. Ei bine, era mecanicul. M-a anunțat că mi-a reparat mașina. Acum e în perfectă stare.

[...]

Citat aleatoriu