De aceea, când depășește limitele legale, omul de la volan trebuie oprit cu legi scrise și nescrise, indiferent de capacitatea cilindrică și de tipul lui.

Fragment audio de 12 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.

Puteți regăsi această replică la minutul 00:09:17.814 în înregistrarea originală.

Contextul replicii

[...]

- Ecologia studiază relațiile ce se stabilesc între om și natură. Aceste relații cordiale cândva s-au răcit în ultima vreme, ajungând în pragul rupturii.

- Mașina are și ea aici o contribuție: poluează. Poluează orașele, șoselele, pădurile, malurile apelor. Când circulă, împânzește atmosfera cu gaze toxice.

- Când se oprește, cântecul păsărilor piere. Atmosfera săturându-se cu sunetele radioului de la bord.

- Când pornește din nou, rămân în urmă mormane de cutii, de conserve goale, hârtii murdare, bălți de ulei, de anvelope, roase, de... te apucă groaza.

- Și omul... Omul de la volan nu e un om obișnuit, e un supraom. Câtă forță, câtă îndemânare, ce prestanță!

- Odată la volan, i se modifică comportamentul, i se modifică limbajul, i se modifică dioptriile prin care vede prin parbriz.

- De aceea, când depășește limitele legale, omul de la volan trebuie oprit cu legi scrise și nescrise, indiferent de capacitatea cilindrică și de tipul lui.

- Încheiam studiul meu precedent spunându-vă că sună telefonul. Ei bine, era mecanicul. M-a anunțat că mi-a reparat mașina. Acum e în perfectă stare.

- Pot să-mi pun mănușile de căprioară, să-mi iau ochelarii contra ceții, să mă urc la volan și să plec...

- Încotro? Ei, asta e bună. N-are nici un fel de importanță. Totul e să pleci așa, la drum.

- Groaznică dogoare! Și este abia șapte fără zece minute de dimineață. Ce are să fie peste zi?

- Ia să pregătim noi registrul.

- (Ciocănit în geam)

[...]

Citat aleatoriu