Fragment audio de 10 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:08:57.565 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- Mașina este rodul științei și al tehnicii și al orgoliului uman.
- Dintre cele mai recente științe apărute datorită automobilului este și cea cunoscută sub numele de ecologie.
- Ecologia studiază relațiile ce se stabilesc între om și natură. Aceste relații cordiale cândva s-au răcit în ultima vreme, ajungând în pragul rupturii.
- Mașina are și ea aici o contribuție: poluează. Poluează orașele, șoselele, pădurile, malurile apelor. Când circulă, împânzește atmosfera cu gaze toxice.
- Când se oprește, cântecul păsărilor piere. Atmosfera săturându-se cu sunetele radioului de la bord.
- Când pornește din nou, rămân în urmă mormane de cutii, de conserve goale, hârtii murdare, bălți de ulei, de anvelope, roase, de... te apucă groaza.
- Și omul... Omul de la volan nu e un om obișnuit, e un supraom. Câtă forță, câtă îndemânare, ce prestanță!
- Odată la volan, i se modifică comportamentul, i se modifică limbajul, i se modifică dioptriile prin care vede prin parbriz.
- De aceea, când depășește limitele legale, omul de la volan trebuie oprit cu legi scrise și nescrise, indiferent de capacitatea cilindrică și de tipul lui.
- Încheiam studiul meu precedent spunându-vă că sună telefonul. Ei bine, era mecanicul. M-a anunțat că mi-a reparat mașina. Acum e în perfectă stare.
- Pot să-mi pun mănușile de căprioară, să-mi iau ochelarii contra ceții, să mă urc la volan și să plec...
- Încotro? Ei, asta e bună. N-are nici un fel de importanță. Totul e să pleci așa, la drum.
- Groaznică dogoare! Și este abia șapte fără zece minute de dimineață. Ce are să fie peste zi?
[...]
Cele mai bune replici din film
Citat aleatoriu