De ce ai întârziat, Georgescule? Să vedeți, eu trebuie să-i duc pe cei doi copii ai mei la grădiniță și de aceea... Lasă că și eu am trei copii pe care trebuie să-i duc la grădiniță și uite, sunt primul în birou.
Fragment audio de 11 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:34:04.343 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- O clipă am fost tentat să cred că avusese loc o invazie a unor colegi de-ai lui Vineri.
- Am renunțat la reclamație, dovedind că pot fi și un om bun atunci când vreau.
- A doua zi m-am grăbit la serviciu, luându-l și pe Vineri cu mine.
- De ce ai întârziat, Georgescule? Să vedeți, eu trebuie să-i duc pe cei doi copii ai mei la grădiniță și de aceea... Lasă că și eu am trei copii pe care trebuie să-i duc la grădiniță și uite, sunt primul în birou.
- E nemaipomenit. Tot timpul ocupat.
- Alo, alo, tovarășă, fiți drăguță. Vreau să știu și eu când am tren pentru Satu Mare.
- Greșeală, vă rog. Aici nu e biroul de voiaj.
- Vai de mine! Și eu care mă bucuram că în sfârșit nu mai e ocupat.
[...]