De ce ai întârziat, Georgescule? Să vedeți, eu trebuie să-i duc pe cei doi copii ai mei la grădiniță și de aceea... Lasă că și eu am trei copii pe care trebuie să-i duc la grădiniță și uite, sunt primul în birou.

Fragment audio de 11 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.

Puteți regăsi această replică la minutul 00:34:04.343 în înregistrarea originală.

Contextul replicii

[...]

- Am mârâit ceva, dar ca Vineri să nu-și facă o impresie falsă despre virtuțile civilizației, am trecut la al patrulea aparat. Da, spun al patrulea, căci al treilea nu avea receptor.

- De fapt, ar fi trebuit să trec la al cincilea, căci al patrulea avea receptor, dar nu avea aparat. Al cincilea însă nu mai era.

- O clipă am fost tentat să cred că avusese loc o invazie a unor colegi de-ai lui Vineri.

- Am renunțat la reclamație, dovedind că pot fi și un om bun atunci când vreau.

- A doua zi m-am grăbit la serviciu, luându-l și pe Vineri cu mine.

- Bineînțeles că am întârziat. Intrând în birou tocmai când șeful se adresa unui subaltern și el întârziat.

- De ce ai întârziat, Georgescule? Să vedeți, eu trebuie să-i duc pe cei doi copii ai mei la grădiniță și de aceea... Lasă că și eu am trei copii pe care trebuie să-i duc la grădiniță și uite, sunt primul în birou.

- După care m-a luat pe mine. Să vedeți, am zis eu, din cauza automobilului, că... Lasă, că și eu vin cu trei mijloace de transport în comun și totuși, uite, sunt primul în birou.

- Apoi s-a întors spre Vineri. Când am căutat să-i explic că Vineri e un sălbatic, fiind deci cam înapoiat, șeful m-a întrerupt brusc: Lasă că și eu.

- E nemaipomenit. Tot timpul ocupat.

- Alo, alo, tovarășă, fiți drăguță. Vreau să știu și eu când am tren pentru Satu Mare.

- Greșeală, vă rog. Aici nu e biroul de voiaj.

- Vai de mine! Și eu care mă bucuram că în sfârșit nu mai e ocupat.

[...]

Citat aleatoriu