Alo, alo, tovarășă, fiți drăguță. Vreau să știu și eu când am tren pentru Satu Mare.
Fragment audio de 6 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:35:55.748 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- A doua zi m-am grăbit la serviciu, luându-l și pe Vineri cu mine.
- E nemaipomenit. Tot timpul ocupat.
- Alo, alo, tovarășă, fiți drăguță. Vreau să știu și eu când am tren pentru Satu Mare.
- Greșeală, vă rog. Aici nu e biroul de voiaj.
- Vai de mine! Și eu care mă bucuram că în sfârșit nu mai e ocupat.
- Serios? În cazul ăsta, rândul viitor am să încerc invers, ca să vezi.
- Ca să vezi... Ăsta e telefonul.
- Ah, ce pătimaș iubim în taină telefonul. Nu mai înțelegem viața fără telefon. Alo?
[...]