- Da, știți, stăteam aici pe pod, m-am aplecat peste parapet și mi-au căzut ochelarii în Ialomița.
- În Ialomița? Vreți să spuneți în Dâmbovița.
- S-ar putea să aveți dreptate. Știți, când n-am ochelarii...
Fragment audio de 14 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:44:12.454 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- Ce ai omule? De ce râzi așa, de unul singur, omule?
- Tu ai pierdut trenul și râzi?
- Copiii învață să vorbească, adulții să tacă.
- Da, știți, stăteam aici pe pod, m-am aplecat peste parapet și mi-au căzut ochelarii în Ialomița. -În Ialomița? Vreți să spuneți în Dâmbovița. -S-ar putea să aveți dreptate. Știți, când n-am ochelarii...
- Matache! Matache, dormi sau pot să-ți spun o vorbă?
- Da, dragă coleg, aveam un număr senzațional: un papagal vorbitor.
[...]