- Tu ai pierdut trenul și râzi?
- Păi da, că în tren au rămas cei doi amici ai mei care au venit să mă conducă.
Fragment audio de 6 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:43:49.681 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- Trenul accelerat numărul 302, direcția Ploiești.
- Auzi, Tăchiță, ai grijă! Poate găsești simeringul!
- Ce ai omule? De ce râzi așa, de unul singur, omule?
- Tu ai pierdut trenul și râzi? -Păi da, că în tren au rămas cei doi amici ai mei care au venit să mă conducă.
- Copiii învață să vorbească, adulții să tacă.
- Da, știți, stăteam aici pe pod, m-am aplecat peste parapet și mi-au căzut ochelarii în Ialomița.
- Matache! Matache, dormi sau pot să-ți spun o vorbă?
- Da, dragă coleg, aveam un număr senzațional: un papagal vorbitor.
[...]