- Ce ai omule? De ce râzi așa, de unul singur, omule?
- Păi cum să nu râd? Am pierdut trenul.
Fragment audio de 6 secunde din piesa de teatru radiofonic Trei sferturi de oră de umor cu Dem Rădulescu.
Puteți regăsi această replică la minutul 00:43:43.104 în înregistrarea originală.
Contextul replicii
[...]
- Închipuiește-ți, am descoperit un nou soi de ciuperci care nu sunt otrăvitoare.
- Trenul accelerat numărul 302, direcția Ploiești.
- Auzi, Tăchiță, ai grijă! Poate găsești simeringul!
- Ce ai omule? De ce râzi așa, de unul singur, omule? -Păi cum să nu râd? Am pierdut trenul.
- Tu ai pierdut trenul și râzi?
- Copiii învață să vorbească, adulții să tacă.
- Da, știți, stăteam aici pe pod, m-am aplecat peste parapet și mi-au căzut ochelarii în Ialomița.
[...]